Strona główna » Ile czasu trwa kurs HDS?

HDS to skrót od Hydraulicznego Dźwigu Samochodowego służącego do załadunku i rozładunku towaru znajdującego się na pojeździe transportującym. Ukończenie szkolenia z obsługi HDS umożliwia zdobycie pracy w firmie budowlanej, magazynie logistycznym, firmie transportowej czy przy wycince drzew. Osoby mające uprawnienia do obsługi takich urządzeń są pożądani na rynku pracy, dlatego warto ukończyć ten kurs.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc rozpocząć kurs HDS?

Kurs skierowany jest głównie do osób pracujących w drogowym transporcie towarowym i chcących poszerzyć swoje umiejętności o możliwość załadunku towaru.

Aby móc rozpocząć kurs HDS należy mieć ukończone 18 lat. Konieczny jest również brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora żurawia przenośnego. Osoba chcąca zapisać się na kurs musi mieć również minimum wykształcenie podstawowe.

Aby móc pracować jako operator żurawia przeładunkowego konieczne jest również posiadanie prawa jazdy kategorii C, ukończenie samego kursu HDS nie wystarczy. Wszystkie osoby zainteresowane kursem HDS w Bydgoszczy zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Przebieg kursu HDS

Kurs HDS składa się z części teoretycznej i praktycznej. Długość trwania poszczególnych etapów nie jest odgórnie narzucona, jest różna w zależności od ośrodka szkoleniowego prowadzącego kurs. Jest to zwykle kilkadziesiąt godzin rozłożone na kilka dni.

Część teoretyczna obejmuje wiedzę z zakresu dozoru technicznego, wiadomości ogólnych na temat dźwigów, obowiązków operatora, zasad BHP czy zasad eksploatacji urządzeń.

Część praktyczna składa się z indywidualnych zajęć z instruktorem.

Kurs zakończony jest egzaminem państwowym przeprowadzanym przez komisję UDT. Uprawnienia otrzymuje się na okres 10 lat.