Strona główna » Kurs HDS – przygotuj się merytorycznie i praktycznie

Istnieje krótkie, trzyliterowo słowo, które łączy różne dziedziny. Zahacza o transport, nawiązuje do budowlanki i przemysłu, ale także pasuje do branży rolniczej czy związanej z leśnictwem. Mowa o HDS. Czym jest hydrauliczny dźwig samochodowy? Jak wygląda kurs na HDS ? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

HDS – a o czym mowa?

Z pozoru – duża ciężarówka. W praktyce mobilny dźwig samochodowy. Tak w skrócie można opisać to, czym jest HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy. Na „pace” pojazdu osadzony jest sprzęt do zadań specjalnych. Żuraw lub dźwig bez problemu poradzi sobie z przedmiotami, których nie przeniosą ludzkie dłonie. Dlatego jego większym bratem jest żuraw przemysłowy. Jego obecność prawdopodobnie zarejestrowałeś w pobliżu placu budowy. To maszyna, która wspomaga budowę biurowców, wieżowców czy ogromnych hal. Czym różni się od HDS? Nie jest mobilny. Możliwość przemieszczania sprzętu to dzisiaj nieoceniona zaleta. Ze względu na to, zainteresowanie kursami na HDS rośnie.

Poznajcie się bliżej – charakterystyka HDS

Mobilny dźwig to rozwiązanie bardzo elastyczne, bezsprzecznie dużo tańsze niż wspomniany wyżej żuraw przemysłowy. Doskonale sprawdza się przy mniej wymagających pracach budowlanych, w lesie czy rolnictwie.  Znajduje się zazwyczaj tuż za kabiną kierowcy, który odpowiada za jego obsługę. W rezultacie sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest użycie mobilnego dźwigu. Z jego pomocą bez problemu przeniesiesz przede wszystkim palety, ale także ciężkie surowce, a także metalowe konstrukcje.

Bezsprzecznie na rynku spotkasz wiele modeli HDS. Różnica tkwi zazwyczaj w zasięgu ramienia, przeznaczeniu lub udźwigu. O tych rzeczach bez problemu poczytasz w sieciowej wyszukiwarce. Oczywiście jednak same informacje nie przybliżą Cię do obsługi tego sprzętu. Korzystanie z HDS wymaga specjalnych uprawnień. Zdobędziesz je, gdy skończysz kurs na HDS zakończony państwowym egzaminem

Żuraw leśny “HDS z lasu”

Ponieważ interesujesz się kursem na HDS, zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dlatego przedstawimy Ci HDS prosto z lasu. W przyjemnym otoczeniu drzew pracują żurawie leśne zwane harvesterami oraz forwarderami. Sprzęt ten dobierany jest przede wszystkim w zależności od parametrów pozyskiwanych drzew. Pierwsza z wymienionych maszyn jest nieoceniona przy pracach technicznych, które obejmują ścinkę drzew, okrzesywanie i wyrzynkę sortymentów. Forwarder służy do zrywki i wywozu drewna. Wystarczy na nie spojrzeć, by przekonać się, że ich obsługa wymaga odpowiedniego przygotowania.

Kurs na HDS – dla kogo?

Kurs na HDS to warunek konieczny, by uzyskać uprawnienia HDS. Kryją się za tym udokumentowane kwalifikacje niezbędne podczas obsługi tego sprzętu. Pamiętaj, że nie jest to zwykły samochód ciężarowy, a maszyna do zadań specjalnych. Za jej pomocą przeniesiesz między innymi wielotonowe ładunki z przyczepy pojazdu transportującego w dowolne miejsce. Tylko osoba odpowiednio przeszkolona będzie w stanie wykonać takie prace. Zdobycie odpowiednich uprawnień wiąże się z odbyciem kursu HDS, a także zdaniem egzaminu teoretycznego HDS i części praktycznej.

Ukończony kurs na HDS to możliwości

Kursem HDS interesują się pracownicy, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje. Uprawnienia HDS dają więcej możliwości. Posiadanie pozwolenia na operowanie hydraulicznym dźwigiem samochodowym oznacza, że będziesz cennym wsparciem podczas budowy, wycinki drzew, w magazynie czy w firmie transportowej. Oczywiście dodatkową zachętą są korzyści finansowe. Zarobki operatora HDS zależą od powierzonych mu zadań, firmy, a także województwa. Jednak skala zainteresowania kursami HDS to dowód na to, że warto.

Kurs HDS w Bydgoszczy

By zapisać się na kurs HDS w Bydgoszczy lub okolicznych miastach nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz na naszej stronie: https://tor-mar.pl/tor-mar-kontakt/.  Praktycy z firmy TOR-MAR przygotują Cię do egzaminów praktycznych i teoretycznych. Zatem od nowych uprawnień na HDS dzieli Cię kilka kliknięć. Spróbujesz? 

Kurs HDS